środa, 3 lutego 2010

Strona, która zarobiła milion dolarów

Biznes, który dziś opiszę jest już powszechnie znany i bardzo niezwykły i dlatego warto, moim zdaniem, wspomnieć o nim właśnie na tym blogu.

A zaczęło się tak:

W 2005 roku 21-letni wówczas Brytyjczyk, Alex Tew, szukał pomysłu na zarobienie pieniędzy na sfinansowanie swoich studiów. Jego błyskotliwy pomysł polegał na stworzeniu strony internetowej, podzieleniu jej strony głównej na milion pikseli i sprzedaniu każdego z nich za 1 dolar.

Sprzedawana powierzchnia to dla kupującego miejsce reklamy w formie prostego obrazka, po którego kliknięciu jesteśmy przenoszeni na stronę www kupującego. Ponadto, po najechaniu kursorem na dany obrazek pokazuje się nam slogan reklamowy zdefiniowany przez kupującego.

Minimalna powierzchnia jaką można na stronie kupić to blok o wielkości 10 x 10 pixeli i cenie 100$. Minimalny obszar został ustalony ze względów praktycznych, jest to bowiem najmniejsza powierzchnia, która umożliwia wyświetlenie widocznej treści.

Uruchomiona 26.08.2005 r. strona stała się internetowym fenomenem. Ostatnie 1000 pixeli zostało sprzedane kilka miesięcy po uruchomieniu strony na aukcji eBay. Łączny zysk Tewa wyniósł 1,037,100$.

Jak zawsze w przypadku tak niezwykłych pomysłów kluczem okazało się zainteresowanie jakie pomysł zbudził na całym świecie a co za tym idzie również rozgłos medialny. W ten sposób cała przestrzeń na stronie została sprzedana, przynosząc pieniądze i sławę dla jej twórcy. Strona była inspiracją dla wielu podobnych serwisów reklamowych. Żaden jednak nie powtórzył sukcesu The Million Dollar Homepage.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz